Vodafone Türkiye yetkilisi “5G” konusunda açıklamalar yaptı

Vodafone Türkiye yetkilisi “5G” konusunda açıklamalar yaptı
Vodafone Türkiye yetkilisi “5G” konusunda açıklamalar yaptı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vodafone Türkiye yetkilisi merakla beklenen Türkiye’nin “5G” macerası konusunda açıklamalar yaptı, bazı tarihler aktardı.

Türkiye’de 5G konusunda geçtiğimiz aylarda ilk adım atılmış, üç büyük GSM operatörü (Turkcell, Türk Telekom ile Vodafone) ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu‘nun katıldığı İstanbul Havalimanı içerisinde düzenlenen tanıtım töreniyle, 5G ağı Türkiye’de ilk defa herkese açık olarak hizmete sunulmuştu. 5G destekli akıllı telefonlara sahip kişilerin (Türkiye’de şu an satılan destekli modeller var) İstanbul Havalimanı içerisindeki belirli yerlerde deneyebileceği 5G teknolojisi, 4G’ye oranla çok daha yüksek hız sunuyor ve uygun şartlarda büyük oranda daha düşük gecikmeyle çalışıyor. 

5G ağının tüm Türkiye’de ne zaman aktif edileceği halen spesifik olarak belli olmuş değil. Bu konuda geçtiğimiz yıl Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan konuşmuştu. Sayan, 2022 yılında 5G frekans ihalesini tamamlamayı, 2023 yılında da ilk sinyali vatandaşların hizmetine sunmayı hedeflediklerini aktarmıştı.

Bu konuda Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel ise “Sayın Bakanımız, 5G ihalesinin 2023’te gerçekleştirileceğini kamuoyu ve sektörle paylaştı. Bu haberden büyük mutluluk duyduk ve hazırlıklarımıza başladık. Yakın zamanda gerekli çalışmaların tamamlanarak ihalenin net takviminin ve detaylarının açıklanacağını düşünüyoruz, net tarihi heyecanla bekliyoruz” açıklamasını yaptı. Süreç halen net değil ancak 5G ağının Türkiye’deki geniş çaplı kullanımı 2024 yılından önce başlamayabilir. Hatta tam kullanım için 2025 yılının beklenmesi de gerekebilir.

Hasan Süel, Türkiye’nin 5G ağı hakkında başka açıklamalarda da bulundu. HaberTürk’te yer alan bu açıklamalara göre Türkiye’de 5G teknolojisini geciktirmek için herhangi bir neden göremediklerini belirten Hasan Süel, 2023 yılında gerçekleştirilecek olan genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 5G sürecini etkileyip etkilemeyeceği ilgili bir soruya şu yanıtı verdi:

“Dünya genelinde yeni nesil teknolojilere geçiş konusunda bir yarış yaşanıyor. Türkiye de bu yarışta yerini almalı ve 5G’de öncü ülkeler arasına girmeli. İnşallah yakın zamanda bizde de ihale takvimi açıklanır. Bu teknoloji üst ligi, Türkiye’nin bu ligde yer almasını beklemek için bir sebebinin olmaması gerektiğini düşünüyoruz.

Başka bir takvime göre teknolojiyi geciktirmemek lazım. Bazı ekonomik göstergeler düzelecek diye 5G’yi geciktirmemek gerekir diye düşünüyoruz. 5G’nin 1 yıl gecikmesi 120 milyar TL’lik ekonomik faydadan mahrum kalmak demek.”

Deloitte ile birlikte hazırladıkları “Yeni Nesil Bağlantının Gücü: 5G Teknolojisinin Türkiye İçin Ekonomik ve Sosyal Faydaları” raporunda yer alan sonuçlara da dikkat çeken Süel, şu bilgileri verdi:

“Araştırmamıza göre, operatörlerin 5G ihalesinin ardından 5 yıllık süreçte yapacağı yatırım ve hizmet harcamaları sonucu oluşacak GSYH etkisi 21 milyar TL olacak ve 25 bin kişilik ek istihdam sağlanacak. Türkiye’de 5G teknolojileri ile sağlanan üretkenlik ve ekonomik aktivite artışı ile 15 yıllık teknolojik döngüde 1 trilyon TL’nin üzerinde gelir artışı oluşacağı tahmin ediliyor.

Çeşitli sektörlerde yaşanacak bu gelir artışı ile ülkemiz GSYİH’sinde 479 milyar TL’lik artış gerçekleşmesi bekleniyor. 5G’den en çok faydalanacak sektörler üretim, toptan ticaret ve perakende, ulaşım ve depolama, bilgi ve iletişim olacak. 5G’nin 1 yıl gecikmesi 120 milyar TL’lik ekonomik faydadan mahrum kalmak anlamına geliyor. Bu sonuçlar gösteriyor ki 5G’nin ülkemizde bir an önce hayata geçirilerek, özellikle sektörlerde yaratacağı verimlilik artışı ile ekonomik büyümeye katkısından faydalanmak gerekiyor.”

5G’ye geçişin önceliklendirilmesi gerektiğine inandıklarını ifade eden Hasan Süel, 5G’ye geçmek için 5 gerekçeyi ise şöyle sıraladı:

“Birincisi, daha hızlı, kaliteli, yüksek kapasiteli ve güçlü bir altyapıya kavuşacağız. İkincisi, akıllı yatırım yapmış olacağız; daha düşük maliyetle daha yüksek etki yaratacağız, yeni nesil bir teknolojiye geçerek ülkemizi bir üst lige taşıyacağız.

Üçüncüsü, sanayide verimlilik ve hizmette yenilik sağlarken, yeni iş modellerinin oluşmasını mümkün kılacağız. Dördüncüsü, sağlıktan eğitime tüm kamu hizmetlerinde dijital dönüşüm hızlanacak ve artacak. Beşincisi, 5G’nin ekonomik büyümeye ve ülkemizin rekabet gücünün artmasına önemli etkisi olacak.”

Vodafone Türkiye ve 5G açıklamaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Triumph TE-1 elektrikli motosiklet modeli

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Vodafone Türkiye yetkilisi “5G” konusunda açıklamalar yaptı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Otodia.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!