Türkiye’ye 3 yılda 1 adet cep telefonu getirme hakkı sıkı denetlenecek

Türkiye’ye 3 yılda 1 adet cep telefonu getirme hakkı sıkı denetlenecek
Türkiye’ye 3 yılda 1 adet cep telefonu getirme hakkı sıkı denetlenecek
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de son haftalarda telefon konusunda birden fazla adım atılıyor. Bunlardan birisi 3 yılda 1 adet cep telefonu getirme hakkı.

DHA’da yer alan habere göre Ticaret Bakanlığı, yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarındaki vergi muafiyetinde uygulanan, 3 yılda 1 adet cep telefonu kuralının teknik takibine yönelik BTK ile iş birliği yaptı. BTK’nın aktardığı veri ağı ile oluşturulan sorgulama ekranı sayesinde ülkeye girişte, gümrük sahalarında yapılan kontrol ve denetim işlemlerinin etkililiği artırıldı. Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Bekir Can Uslu, Esenboğa Havalimanı Dış Hatlar Terminali Gelen Yolcu Salonu’nda 1 Kasım 2022’de faaliyete geçirilecek yeni uygulamaya ilişkin konuştu.

Bekir Can Uslu, “Yurt dışından telefon getirildiği zaman eğer yolcumuzun yanında 1 telefon daha varsa; bunu muafiyet kapsamında değerlendiriyorduk. 1’den fazla telefon varsa; gümrük işlemlerine tabii tutuyorduk. Fakat BTK ve Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü arasında bir protokol imzalandı. Bu protokol kapsamında da bir veri tabanı paylaşımı yapıldı. Artık 1 Kasım itibarıyla yurt dışından gelen yolcularımızın son 3 yıl içerisinde muafiyet haklarını kullanıp, kullanmadıklarını kontrol edeceğiz.

Eğer yolcumuz muafiyet hakkını son 3 yıl içerisinde kullandıysa; son 3 yıl içerisinde yurt dışından telefon getirdiyse, burada telefonlarını muhafaza altına alacağız. Ancak eğer sistemde yaptığımız kontrolde yolcumuzun muafiyet imkânı varsa; son 3 yıl içerisinde yurt dışından telefon getirmediyse, o zaman yurt içine telefonu sokmasına izin vereceğiz. Daha sonra 120 gün içinde yolcumuz telefonunu BTK’nin sistemlerine kayıt yaptırabilecek” dedi.

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Bekir Can Uslu ayrıca yolcunun yapılan kontrollerde son 3 yıl içerisinde muafiyet hakkını kullandığı anlaşıldığı takdirde, söz konusu telefonun gümrük ambarında muhafaza altına alınacağını belirterek “Karşılığında kendisine ambar muhafaza makbuzu veriyoruz. Bu durumda yolcumuz 3 ay içerisinde yurt dışına giderken tekrar telefonunu yurt dışına çıkarabiliyor. 1 Kasım’dan sonra bu sistemden daha yoğun kontroller yapacağız. Zaten halihazırda kontrollerimiz sıkı şekilde devam ediyor.

1 Kasım’dan sonra bu sistemden daha yoğun kontroller yapacağız. Arkadaşlarımız, yolcu beraberinde cep telefonu gördükleri zaman ofislerimize yolcularımızı davet edecek. Kontrollerden sonra sistem üzerinde muafiyet imkânı varsa yolcumuz, telefonunu alıp gidecek. Onun haricinde muafiyet imkânı yoksa; telefonunu emanet olarak gümrük ambarlarımıza bırakacaklar” diye konuştu.

Yurt dışından gelen yolcunun kişisel telefonu noktasında hiçbir sorun olmadığını kaydeden Uslu, “Onunla getirdiği ilave 1 telefonun da muafiyet kapsamında olup olmadığını kontrol edeceğiz. Dolayısıyla burada bakacağımız hak o.

Kendi kullandığı telefonda herhangi bir sakınca yok; ama yanında gördüğümüz 2’nci telefonda kontrollerimizi gerçekleştireceğiz. Yolcumuz 3 ay içerisinde telefonunu aldıktan sonra yurt dışı etmek zorunda. Telefonunu zaten yurt dışına giderken alabiliyor. Onun dışında telefonu kendisine teslim etmiyoruz” dedi.

Türkiye’ye 3 yılda 1 adet cep telefonu getirme hakkı yanında bu da ilginizi çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’ye 3 yılda 1 adet cep telefonu getirme hakkı sıkı denetlenecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Otodia.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!