Türkiye, cep telefonu ile görüşme süresinde Avrupa lideri oldu

Türkiye, cep telefonu ile görüşme süresinde Avrupa lideri oldu
Türkiye, cep telefonu ile görüşme süresinde Avrupa lideri oldu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu“nun yenisini yayınladı.

BTK tarafından verilen bilgilere göre 2022 yılı ikinci çeyreğinde 560 dakika olan ortalama aylık mobil kullanım süresi ile Türkiye, detaylandırılan Avrupa ülkelerine kıyasla mobil telefonla en fazla görüşme yapan ülke oldu. Paylaşılan rapora göre Avrupa ortalaması aylık 243 dakika seviyesinde yer alıyor ve Türkiye aylık 560 dakika ile ortalamanın oldukça üstünde bulunuyor. Türkiye’yi aylık 377 dakika görüşme ile Norveç ve aylık 322 dakika ile Hırvatistan takip ediyor. BTK tarafından yayınlanan raporun kilit bazı başka bilgiler veren genel özeti ise şöyle karşımıza çıkıyor:

-Sektörde faaliyet gösteren işletmecilerimizin 2022 yılının ikinci çeyreğinde net satış gelirleri toplamı yaklaşık 29,2 milyar ₺ olarak gerçekleşmiştir.

-Bu dönemde sabit telefon abone sayısı yaklaşık 11,8 milyon, mobil abone sayısı ise yaklaşık 88,5 milyon olmuştur. Mobil yaygınlık oranı %104,6 olurken makineler arası iletişim (M2M) abone sayısı ve 0-9 yaş aralığındaki nüfusu çıkardığımızda, mobil yaygınlık oranı %111,9 olmaktadır. 2022 yılı ikinci çeyreğinde, 560 dakikalık ortalama aylık mobil kullanım süresi ile Türkiye, önceki dönemde olduğu gibi incelenebilen Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer almıştır. Bu dönemde yaklaşık 2,2 milyon mobil abone numarasını taşımış olup 30 Haziran 2022 tarihine 8 kadar taşınan mobil numara sayısı toplamda yaklaşık 162 milyon olmuştur.

-Genişbant verilerine bakıldığında, yaklaşık 18,5 milyonu sabit abone, 71 milyonu mobil abone olmak üzere toplam 89,5 milyon genişbant internet abone sayısına ulaşılmış, internet abone sayısı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %4,5 artmıştır. En yüksek artış %93,6’lık bir oranla “Kablosuz-Telsiz Sabit İnternet” abone sayısında, müteakiben %29,6’lık bir oranla da “Eve Kadar Fiber” abone sayısında gerçekleşmiştir. Sabit genişbant abonelerinin bu çeyrekte aylık ortalama data kullanımı 238 GByte olmuştur.

-1 Nisan 2016 tarihinde ülkemizde kullanılmaya başlanan 4.5G hizmetinin abone sayısı, 2022 yılı Haziran ayı sonunda 82,4 milyon olmuştur. Ancak bazı vatandaşlarımızın cihazı veya SIM kartının 4.5G hizmetine uyumlu olmaması nedeni ile aktif olarak bu hizmeti kullanabilenlerin sayısı ise yaklaşık 63,2 milyon olarak gerçekleşmiştir. Mobil genişbant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımı 12,8 GByte seviyesinde iken, cihazı ve SIM kartı 4.5G hizmetine uygun olan 4.5G abonelerinin data kullanımı ise aylık 14,4 GByte olmuştur.

-Fiber altyapı açısından ise, bir önceki yılın aynı döneminde yaklaşık 445 bin km olan fiber uzunluğu, 2022 yılı ikinci çeyreğinde 488 bin km’ye ulaşmış ve %9,6 oranında artış gerçekleşmiştir.”

Oldukça uzun BTK raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye merkezli veriler yanında bu da ilginizi çekebilir: DJI imzalı yeni drone modeli

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye, cep telefonu ile görüşme süresinde Avrupa lideri oldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Otodia.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!