OTOMOTİV SEKTÖRÜ YEŞİL MUTABAKAT’A HAZIR MI?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2019 yılında imzalanan Avrupa Yeşil Mutabakatı (The European Green Deal), başta otomotiv ana sanayi ve tedarik sanayi olmak üzere tüm sektörleri etkileyecek. Türkiye’nin de ‘Yeşil Mutabakat Eylem Planı’ hazır. Ancak sektörün kendini hızlı bir şekilde hazırlaması çok fazla önem arz ediyor. Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) da üyelerini uyarıyor.

OTODİA.COM – 27.2.2022

2019 yılında Avrupa Yeşil Mutabakatı anlaşması imzalandı ve 2050 yılında “Karbon Nötr’ bir Avrupa kıtası amacıyla kollar sıvandı. Bu anlaşma Türkiye otomotiv ana ve tedarik sanayisini de yakından ilgilendiriyor.  Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) da üyelerini uyarıyor.

Türkiye, 2021 yılında Yeşil Mutabakat için hazırlıklarını tamamladı ve yol haritasını belirledi. Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı ‘Yeşil Mutabakat Eylem Planı’ ile sektöre yön gösterilmeye çalışılıyor. ‘Sınırda karbon düzenlemeleri’, ‘yeşil ve döngüsel bir ekonomi’, ‘yeşil finansman’, ‘temiz, ekonomik ve güvenli enerji arzı’, ‘sürdürülebilir tarım’, ‘sürdürülebilir akıllı ulaşım’, ‘iklim değişikliği ile mücadele’, ‘diplomasi’ ve ‘Avrupa Yeşil Mutabakatı bilgilendirme faaliyetleri’ başlıklarını içeren eylem planı, 32 hedef ve 71 eylemi kapsayacak.

SINIRDA KARBON DÜZENLEMESİ

TAYSAD da kendi yayınında bu konuda geniş yer ayırdı ve üyeleriyle paylaştı. Buna göre özellikle ‘‘Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması’ ile AB üyesi ülkelerdeki firmaların rekabet gücünü korumak amacıyla ithal edilen ürünlere ve hammaddelere, karbon vergisi veya fiyatlandırması uygulaması gelecek. Bu uygulamadan etkilenecek sektörlerin başında ise otomotiv, demir-çelik, elektronik ve plastik, enerjiyi yoğun kullanan sektörler var. Türkiye’de üretim yapan firmaların AB’ye yapacakları ihracatta bu unsuru artık dikkate almaları gerekecek.

DAHA YEŞİL AVRUPA

Avrupa Yeşil Mutabakatı, AB ekonomisini sürdürülebilir kılmak için ortaya konulmuş bir plan. Sürdürülebilirliği sağlamak için iklimsel ve çevresel sorunları fırsata dönüştürmeyi ve bunu adil, herkesi kapsayacak şekilde gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Yeşil Mutabakat ile temiz enerji kullanılması, kirliliğin azaltılması, biyoçeşitliliğin korunması mümkün olacak. Hem ülke politikaları gereği hem de AB tam üyeliği süreci nedeniyle, Türkiye Yeşil Mutabakat’a katılıyor ve üretim sektörünü de buna hazırlanmaya teşvik ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
OTOMOTİV SEKTÖRÜ YEŞİL MUTABAKAT’A HAZIR MI?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Otodia.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!