Otomobil satışında yeni karar: 30 milyon TL’ye kadar teminat alınabilecek

Otomobil satışında yeni karar: 30 milyon TL’ye kadar teminat alınabilecek
Otomobil satışında yeni karar: 30 milyon TL’ye kadar teminat alınabilecek
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Daha önce bilgisi gelen yeni karar resmi olarak duyuruldu. Otomobil satışı yapanlardan 30 milyon TL’ye kadar teminat alınabilecek.

Bu artık resmileşen “doğacak vergilerin tahsil güvenliğini sağlama amacıyla” doğan konu, ilk olarak 22 Ekim 2022 tarihinde gündeme gelmişti. TBMM Başkanlığı’na sunulan torba teklifle, motorlu araç alıp satanlardan 30 milyon TL’ye kadar teminat alınması hedeflenmişti. “Vergilerin tahsil güvenliğini sağlamak” amacıyla yapılan düzenlemede, alım-satımcıların sermaye büyüklüğü, çalışan sayısı, hakkında olumsuz rapor bulunup bulunmadığı, iş hacmi dikkate alınacak bilgisi verilmişti.

Yürürlüğe giren yeni süreçte, gerekli görüldüğü durumlarda teminat alınmayacağı gibi teminat miktarı iki katına kadar artırılabilecek. Teminat verme zorunluluğu getirilen mükelleflerin istenen teminatı vermemesi durumunda, önceki hesap dönemine ait brüt satışın binde 3’ü tutarında usulsüzlük cezası kesilecek.

Bu konuda 26 Kasım 2022 tarihli resmî gazetede direkt olarak şu resmi duyuru yapıldı:

“4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin birinci fıkrasına (9) numaralı bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bent eklenmiştir:

10. 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununda tanımlı bulunan motorlu araç ticareti yapan mükelleflerden; doğacak vergilerin tahsil güvenliğini sağlamak amacıyla, 30 milyon Türk lirasına kadar, 6183 sayılı Kanunun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (1), (2) ve (3) numaralı bentlerinde yer alan türden teminat almaya, mükelleflerin; faaliyet alanı, hukuki statüsü, mükellefiyet süresi, aktif veya öz sermaye büyüklüğü, çalışan sayısı, hakkında sahte veya muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge düzenleme veya kullanma yönünde olumsuz rapor ya da tespit bulunup bulunmadığı, iş veya üretim hacmi ile ürün ve mükellef gruplarını ayrı ayrı veya birlikte dikkate alarak, teminatın; türünü, tutarını, verilmesi gereken zamanı, iadesi ile tamamlanmasına ilişkin hususları belirlemeye, bentte yer alan tutarı sıfıra kadar indirmeye ve iki katına kadar artırmaya, hangi hâllerde teminat aranılmayacağını ve uygulamaya ilişkin diğer usul ve esasları belirlemeye,”

Otomobil satış gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Otomobil satışında yeni karar: 30 milyon TL’ye kadar teminat alınabilecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Otodia.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!