KURUMSAL YÖNETİMİN YOL HARİTASI BELİRLENDİ

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

OTODİA.COM – 18.5.2022

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) ve Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) iş birliğiyle “XIV. Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi” düzenlendi.

Bu seneki ana teması “Daha İyi Bir Gelecek İçin Kurumsal Yönetim” olarak belirlenen Zirve, TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Saka, “Ana temamız ‘Daha İyi Bir Gelecek İçin Kurumsal Yönetim’. Dünya için daha iyi bir gelecek, ülkemiz için daha iyi bir gelecek, kurumlarımız için daha iyi bir gelecek, ailelerimiz, çocuklarımız için daha iyi bir gelecek bizim hedefimiz” dedi. Bu hedefe ancak planlı, programlı, azimli ve cesur bir şekilde çalışarak gidilebileceğini kaydeden Saka, “Kurumsal yönetimin önemini yaptığımız tüm faaliyetlerle her platformda vurgulamaya çalışıyoruz” dedi.

KURUMSAL YÖNETİM HER ŞİRKET İÇİN GEREKLİ

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan ise “Bugün kurumsal yönetim, bir kesim tarafından sadece halka açık şirketlerin uyması gereken bir takım yasal zorunluluklar olarak görülebilir. Kurumsal yönetimin, büyük veya küçük tüm şirketler için daha iyi risk yönetimi ile daha çok rekabetçilik anlamına geliyor” dedi.

KAPSAYICILIK, ŞEFFAFLIK, HESAP VEREBİLİRLİK

Değişen dünyayla birlikte paydaş beklentileri ve ihtiyaçlarının dönüştüğünü belirten Turan, bu beklenti ve ihtiyaçlara cevap verebilmenin yolunun, “kapsayıcılık, şeffaflık ve hesap verebilirlik” ilkelerini benimsemekten geçtiğini söyledi.

KRİZLERE KARŞI HAZIRLIKLI OLMAK İÇİN

OECD Kurumsal Yönetim ve Finansman Dairesi Başkanı Serdar Çelik ise Zirve’nin açılış bölümünde yaptığı konuşmada, “Sermaye piyasalarının ve şirketlerin son yıllarda hızlı bir değişim sürecinden geçtiğine dikkat çekti. Çelik, “İyi kurumsal yönetim uygulamaları sadece şirketlerin gelecek krizlere karşı daha hazırlıklı olmasına yardımcı olmayacak, aynı zamanda onların yeşil ve dijital dönüşüme olan katkılarını da artıracaktır” şeklinde konuştu.

Zirve’de Harvard Business Review Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan moderasyonunda TKYD Başkanı Dr. Tamer Saka ve TÜSİAD Başkanı Orhan Turan’ın katılımı ile ‘İş Dünyasındaki Büyük Dönüşümü Kurumsal Yönetim Çerçevesinde Anlamak’ konulu bir de sohbet gerçekleştirildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KURUMSAL YÖNETİMİN YOL HARİTASI BELİRLENDİ

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Otodia.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!