BİSİKLET FEDERASYONU ASBAŞKANI AKYÖN: “KARARLIYIZ: BİSİKLETİ YAYGINLAŞTIRACAĞIZ”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı Bahattin Akyön OTODİA’ya konuştu. Türkiye’nin büyük bölümünün coğrafi olarak bisiklet kullanımına uygun olduğunu ancak birçok kişinin hala bisikleti karne hediyesi olarak gördüğünü belirten Akyön, “Kararlıyız: Bisikleti yaygınlaştıracağız…” dedi. Bisikletin çevreci ve sağlıklı olduğunu hatırlatan Akyön, “Özellikle elektrikli bisikletlerin de devreye girmesiyle, şehir yaşamında bisikletin çok daha fazla kullanılır olmasını istiyoruz…” diye konuştu.

OTODİA.COM – ÖZEL RÖPORTAJ – 25.2.2022

Türkiye Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı Bahattin Akyön, “Kararlıyız: Bisikleti yaygınlaştıracağız…” dedi.

Türkiye Bisiklet Federasyonu, ülkemizdeki en eski spor federasyonlarından biri. Cumhuriyetle yaşıt olan federasyon, özellikle 2000’li yıllarla birlikte atağa kalktı. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu gibi önemli organizasyonlar gerçekleştirilirken, sporcu sayısı da hissedilir derecede arttı. Ancak Türkiye Bisiklet Federasyonu bununla yetinmek istemiyor. Bisikletin, günlük yaşam içinde de yaygınlaşması için kollar sıvandı. Türkiye Bisiklet Federasyonu’nda yeni yönetim seçimleri yapıldı ve daha önce de bu görevi yürütmüş olan Emin Müftüoğlu, yeniden ekibiyle birlikte göreve geldi. As Başkanlardan Bahattin Akyön ise ikinci kez yönetimde yer almalarının ardından, yapılacakları OTODİA’ya anlattı.

“TÜM YAŞ GRUPLARINA YAYACAĞIZ”

– Bisiklet Federasyonu’nda yeni bir dönem başladı. Neler yapmayı düşünüyorsunuz?

BA– Emin Müftüoğlu Başkanımızla birlikte ikinci kez görev aldık. Heyecanlıyız. Sayın Müftüoğlu, spor camiasının iyi tanıdığı, daha önce de başarılı işlere imza atmış bir başkanımız. Daha fazla iş yapmak istiyoruz. Daha önceki dönemde Türkiye Turu’nu Cumhurbaşkanlığı Turu haline getirerek en önemli adımı atmıştık. Böylece Türkiye’nin yüksek prestijli ve uluslararası niteliği yükselmiş bir yarış takvimi oluştu. Spor boyutunda epeyce iş yaptık ve yapmaya da niyetliyiz. Lisanslı bisiklet sporcusu sayısını artıracağız. Ülke içi ve dışında yarışmalarda derece alacak sporcular yetiştireceğiz, yetişmiş sporcularımızı her koşulda desteklemeyi sürdüreceğiz. Bisikleti tüm yaş gruplarına yayacağız.

– Bunu nasıl yapacaksınız?

BA– Bisiklet sporunun önemli bir sorunu var: Herkes bisikleti seviyor ama herkes bisiklete binmiyor. Hatta bisikleti hala karne hediyesi sananlar var. Bu nedenle spor kanadında başarıların gelmesiyle, hem sporcuların ilgisi artacak hem de sponsorların ilgisi artacak ve bu birbirini destekleyen bir yapı ortaya çıkaracak. Bugün birçok firma futbol, basketbol gibi sporlara destek veriyor ancak bu desteğin bir bölümü ile bisiklet sporunda çok önemli işler başarılabileceğini, sporcularımızın dünya çapında başarılar elde edeceğini biliyoruz. Bunu ortaya çıkarmak istiyoruz. İkinci olarak da bisiklet sporunu her yaştan, kadın-erkek demeden, herkesin yapmasını istiyoruz. Bunun için çalışacağız?

“DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTIR”

– Kimler mesela?

BA– Bisikletin özellikle şehir yaşamında kullanılmasını istiyoruz. Bisiklet çevre kirliliği yapmaz. Daha sağlıklı olunmasını sağlar. Park sorununa yol açmaz. Üstelik yerli üretim imkânı da var ve hem akaryakıtta hem de bizzat aracın kendisinde dışa bağımlılığı azaltır. Türkiye’nin cari açığı içinde enerjinin rolünü biliyorsunuz. Türkiye, petrolü dışarıdan alan bir ülke… Oysa bisikletin petrole ihtiyacı yok. Bisikletin yaygınlaşması, yaygınlaştırılması, Türkiye’nin kaynaklarının da ülke içinde kalması ve Türk halkının refahı için harcanması demektir. İstanbul gibi, Ankara gibi kalabalık şehirlerimizde, özellikle merkezi bölgelerde araç değil, bisikletlerin yoğun olduğunu düşünün. Hem gürültü olmayacak hem egzoz emisyonu azalacak hem de estetik açıdan daha güzel görünecektir.

– Türkiye’nin coğrafyası ve insan yapısı buna uygun mu?

BA– Bisikletin sadece düz alanlarda yaygın kullanılacağına ilişkin yanlış bir inanç var. Bisiklet her türlü coğrafyada kullanılabilir. Nitekim dağlık bölgelerde, karla kaplı bölgelerde ya da yüksek sıcaklık görülen bölgelerde de kullanıldığını görüyoruz dünyada. Önemli olan, amaca uygun aracı bulmaktır. Dağ bisikleti kırsalda bir çözüm olduğu gibi, elektrikli bisiklet de düz olmayan alanlarda birçok tereddüdü giderecektir. Özellikle elektrikli bisikletlerin de devreye girmesiyle, şehir yaşamında bisikletin çok daha fazla kullanılır olmasını istiyoruz… İnsanlar işe giderken terlememek için elektrikli bisiklet kullanıp iş çıkışında spor yapmak için pedalı devreye sokarak kullanabilir. Yokuşlarda yine ‘sürmek zor’ bahanesi ortadan kalkacaktır. Birçok insan işine yakın mesafede oturuyor. Neden bisikleti tercih etmesinler?

– Bisikleti yaygınlaştırmak adına bir hedef bölgeniz var mı?

BA– Hayır. Kararlıyız: Türkiye’nin tümünde bisikleti yaygınlaştıracağız. Esasen İç Anadolu, Akdeniz, Marmara, Ege, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu bölgesinin çok geniş kısımları bisiklet kullanımına çok uygun. Karadeniz Bölgesi gibi dağlık kesimlerin olduğu yerler de var ama biz her yerde yaygınlaşmasını istiyoruz. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızdan başlayarak devletimizin desteğini de arkamızda hissediyoruz. Sağlıklı, çevreci ve dışa bağımlılığı azaltacak bu sporu yaygınlaştıracağız inşallah.

“HER AMACA UYGUN BİSİKLET VAR”

– Yani bisiklet sadece çocukların karne hediyesi olmaktan öteye geçecek…

BA– Elbette… Motorlu taşıtlara da ihtiyaç var ama biz istiyoruz ki her evde en azından hafta sonu binilip kırlara çıkılabilecek ya da hafta içi işe gidip gelinebilecek bir-iki bisiklet olsun. Baba ve anne işine güvenle, rahatlıkla bisikletle gidip gelebilsin. Markete gitmek için bisiklet kullanılabilsin çünkü her amaca uygun bisiklet modeli var. Üstelik akaryakıt sorunu yok, ehliyet zorunluluğu yok. Sağlıklı ayrıca… Daha ne olsun?

– Peki bunun için altyapı var mı?

BA– Elbette var. Görüyoruz ki Türkiye’de epeyce geniş bir bisiklet sektörü var. Üretici ve distribütör firmalar var. Bunlar arz konusunda sıkıntı yaşanmamasını sağlıyor. Birçok yerel yönetimin bisiklet yolları yapmak konusunda çabaları var. Emniyet Genel Müdürlüğü’müzün ve diğer kamu kurumlarının dönem dönem yaptığı çalışmalar var. Bizim de sürekli bir çalışmamız var. Bisiklet kullanan sayımız arttıkça ülkemiz ve insanımız adına çok faydalı bir iş başarılmış olacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BİSİKLET FEDERASYONU ASBAŞKANI AKYÖN: “KARARLIYIZ: BİSİKLETİ YAYGINLAŞTIRACAĞIZ”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Otodia.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!